Skupina „Biflores“

rozeznávacím znakem této skupiny od ostatních skupin podrodu Eriostemones je nadzemní stonek s několika krátkými stopkami, nesoucími po jednom malém květu.

Tulipa biflova PALLAS (bar. tab. VII/1) je diploid. Doba kvetení je na rozhraní II. a III. Vzrůst je malý, vzpřímený. Stonek je vzpřímený a nese 1 – 5 květů na krátkých stopkách. Listy jsou dlouhé, úzké, složené s tmavě karmínovým okrajem a spodní stranou. Květy se otevírají do ploché hvězdy, uvnitř jsou bílé se žlutým (605/1) terčem, zevně jsou na hřbetě stínované zelenou a karmínovou barvou. Nitky, prašníky a pyl jsou žluté. Cibule je malá, vejčitá, se žlutě hnědou slupkou. Je to nevzhledný druh, který nemá velkou cenu. Vyskytuje se v jižních stepích SSSR, na Kavkaze a v Ázerbajdžánu.

Tulipa turkestanica REGEL je tetraploid. I. doba kvetení. Vzrůst je vzpřímený, stonek vysoký 20 cm. Listů je 4 – 5, jsou dlouhé a úzké, rozprostřené ve formě růžice. Květy se otevírají do špičaté hvězdy. Uvnitř květu je barva krémově bílá (601/3) se sytě žlutým (5) terčem, zevně na hřbetě okvětních lístků je růžové stínování. Nitky jsou sytě žluté, prašníky purpurové nebo hnědé, pyl žlutý až tmavě žlutý. Je to jeden z nejranějších druhů. Cibule je vejčitá, slupka karmínová až purpurová, s dlouhými chloupky pod horní částí. Často vytváří dlouhé stolony. Hodí se pro skalky. Vyskytuje se v Turkestánu a Ázerbajdžánu.

Tulipa polychroma STAPF je diploid. II. doba kvetení. Vzrůst je vzpřímený, má 2 – 4 vzpřímené listy, širší než listy předešlých druhů, skoro ploché. Květy se neotevírají, ale jsou kalichovité. Barva květů je bílá, někdy s růžovým nebo nafialovělým nádechem a žlutým terčem, vnější okvětní lístky jsou na hřbetě šedomodře, na špičce červeně stínované. Nitky, prašníky a pyl jsou žluté. Kvete jen o něco málo později než T. turkestanica. Cibule je vejčitá, slupka hnědá, načervenalá až oranžová, s dlouhými chloupky. Nehodí se pro pěstování ve skalkách nebo na zahradě. Vyskytuje se v Íránu a v Afghánistánu.

Tulipa tarda STAPF (syn. T. dasystemon hort.) (bar. tab. VII/4) je diploid. IV. doba kvetení. Vzrůst je nízký. Krátký stonek nese 1 – 8 květů na krátkých stopkách. Listy jsou v počtu 3 – 7, ve formě růžice kolem stonku jsou úzké, jen málo složené. Květ se otevírá do hvězdy s velkým žlutým středem a bílými špičkami. Zevně jsou vnější lístky zelené, červeně stínované, vnitřní lístky mají zevně dvě purpurové rýhy a jednu zelenou rýhu uprostřed. Nitky, prašníky a pyl jsou žluté. Cibule je středně velká, vejčitá, s tenkou žlutou slupkou. Je to jeden z nejkrásnějších a nejlepších tulipánů do skalky. Vyskytuje se ve východním Turkestánu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>