Allium

Allium L. – Česnek (LILIACEAE – LILIOVITÉ)

Alium je staré římské jméno, o němž se zmiňuje již Plautus a které bylo přeneseno na celý rod, čítají téměř 300 druhů včetně mnoha užitkových rostlin, jeko je pór, cibule a pažitka. Rozšířeny jsou zejména v Evropě, Asii, severní Africe a Severní Americe, převážně tedy na severní polokouli naší planety. Mnohé česneky mají ozdobný květ a elegantní vzezření, některé dokonce mají pěkný vzhled i po odkvětu (např. A. karataviense, A. christiphii aj.), takže se stále více uplatňují v okrasném zahradnictví.

Cibule bývá rozličně velká podle druhu, většinou bílá nebo šedá, někdy narůstá na krátký oddenek. Květní stvol je přímý, nejčastěji 20-40 cm vysoký, u některých druhů je však jen 15-20 cm vysoký (např. u A. cyaneum, A. oreophilum) a u jiných zase naopak velmi vysoký (např. u A. giganteum, A. jesdianum, A. nigrum apod.). listy mívají různý tvar. Většinou jsou úzké, řemínkovité, někdy však oblé až ploché. Až na malé výjimky brzy po odkvětu zatahují. Květenství tvoří plochý, deštníkovitý nebo kulovitý okolík, složený z mnoha jednotlivých květů na dlouhých stopkách. Okvětí mívá 6 volných nebo jen na bázi srostlých okvětních lístků, jež jsou obvykle široce rozevřené. Tyčinky jsou na bázi srostlé s okvětím, nitky vespod rozšířené a prašníky podlouhlé. Čnělka je většinou nitkovitá, zakončená tupou bliznou. Okolík je před rozkvětem uzavřen v blanitém toulci. Ve slabě blanité tobolce najdeme černá kulatá, hranatá nebo plochá semena. Listy i květní stvoly většiny druhů zapáchají po česneku a tato vlastnost poněkud snižuje jejich okrasnou hodnotu. Zápach, který cítíme po uříznutí, poměrně rychle zmizí.


Druhy a odrůdy

Allium atropurpureum WALDST. et KIT. (syn. A. stenopetalum BOISS) se vyskytuje hojně v Maďarsku, na Balkáně, v Orientě a proniká odtud až na Sibiř. Z kulovité načernalé cibule vyrůstá několik úzkých listů. Na 40 – 60 cm vysokých stvolech rozkvétá koncem června a v červenci asi o 10 cm široké, kulovité květenství s tmavě červenými květy.

Allium caeruleum PALL. (syn. A. azurem LEDEB.) pochází z asijské části SSSR. Rostlina je 50-60 cm vysoká, má poměrně úzké přízemní listy, které však bývají v době květu již zaschlé. Azurově modré květy v kulovitém okolíku vykvétají v červnu a v červenci. Není úplně mrazuvzdorný, a proto se musí osázené místo přikrýt slabší vrstvou suchého listí. Používá se do trvalkových záhonů a je oblíbený i k řezu.

Allium christophii TRAUTV. (syn. A. albopilosum C. H. WRIGHT) (bar. tab. XX/2) byl do Evropy zaslán poprvé z Persie v roce 1905. ve své domovině roste na horských stráních, kde snáší bez obtíží mrazy i – 26°C. je to jeden z nejkrásnějších česneků, neboť jeho jemně fialové květní koule kovového lesku mívají průměr 25-30 cm a po dokvětu jeou i semeníky ozdobné. Květní stvoly dosahují výšky 50-60cm. má kulaté, světle hnědé, až 6 cm široké cibule. Šedozelené, úzké, řemenovité až kopinaté listy jsou dlouhé 40 cm, zespodu bílé chloupkaté. Rostliny kvetou v červnu a v Červenci. Hodí se k řezu a pro trvalkové záhony.

Allium cyaneum REGEL (syn. A. purdomii W. W. SM.) pochází ze západní Číny, odkud byla tato rostlina dovezena do Evropy poprvé v roce 1890. velmi pěkný, pouze 15-20 cm vysoký keříček připomínající trávu, hodí se zejména do skalky. Není vůbec choulostivý a naše zimy přečkává bez obtíží. Má velmi malé okolíky hořcově modrých květů. Tyčinky jsou o polovinu delší než okvětí. Kvete v červenci a v srpnu.

Allium flavum L. se vyskytuje v jižní evropě, na balkáně, v Alpách a v malé Asii až po Kavkaz. V roce 1561 ho uváděl Gesner jako A. montanum. Na 30-40 cm vysokém stvolu bývá několik kývajících se žlutých květů zvonkovitého tvaru, které vykvétají v červenci a v srpnu. Vejčité cibule mají načernalou slupku. Je nenáročný a spokojí se často i s náprstkem zeměn někde na slunné zdi nebo skále. Hodí se zejména pro alpína s lehčí zemí obsahující dostetk vápníku.

Allium giganteum REGEL pochází ze Střední Asie a Himaláje. Má podlouhlé cibule, velké jako dětská pěst. Listy jsou asi 40 cm dlouhé a až 5 cm široké, leží na zemi. Na 100-150 cm vysokých stvolech rozkvétají v červenci a v srpnu husté, zářivě fialové a až 20 cm široké květní koule. Pro svou značnou výšku se hodí především na trvalkový záhon a k řezu.

Allium jesdianum BOISS. (syn. A. rosenbachianum REGEL) (bar. tab. XX/5) pochází z Buchary,odkud byl do Evropy dovezen v roce 1894. má velké ploché cibule, které se musí vysázet alespoň 15 cm hluboko. B´venku nesnadno přezimuje, a proto se musí před příchodem mrazů dobře přikrýt nebo přenést do studeného skleníku. Stvol je 75 až 120 cm vysoký a nese krásné purpurové růžové květenství. Kvete od poloviny května a v červnu. Široké listy jsou vzpřímené. Hodí se na záhon mezi trvalky a k řezu.

Allium karataviense REGEL (bar. tab. XX/1) byl dovezen do Evropy v roce 1876 z Turkestánu. Velmi ozdobné, široké listy s kovovým leskem vydrží dlouho do léta. Květenství je mnohokvětý, téměř kulovitý okolík s lilarůžovými květy. Je vysoký pouze 20-25 cm. jako nejranější z našich česneků vykvétá často již koncem dubna a v květnu. Jeho plody jsou pěkné, a proto je po dosti dlouhou dobu překrásnou ozdobou větších skalek. Tento druh snáší také mírné zastínění a na půdu nemá větší požadavky. U nás je zcela mrazuvzdorný. Snadno se množí samovýsevem; semenáčky kvetou již třetím rokem.

Allium moly (bar. tab. XX/3) pochází ze Španělska, kde roste ve velkém nožství zejména v pyrenejích. V našich zahrádkách se pěstuje od 16. století. Je vysoký pouze 25-30 cm. bílé cibule jsou drobnější, téměř kulaté. Šedozelené listy jsou široce kopinaté, na bázi pochvovité, vzpřímené. Kulatý stvol je zakončen plochým okolíkem, který je vytvořen z 10 až 40 zlatožlutých kvítků se zelenou střední lilií na vnější straně okvětních lístků. Vykvétá v květnu až v červenci a ve váze vydrží téměř tři týdny. Je nenáročný a snadno se množí i samovýsevem. Hodí se do skalek, k olemování záhonů apod. velice pěkně působí zejména je-li vysázen ve větších skupinách.

Allium narcissiflorum VILL (syn. A. pedemontanum VILLD., A. grandiflorum CHAIX) – česnek narcisokvětý – je domovem v jižní Francii a severozápadní Itálii. Má zvláštní cylindrické, hustě stěsnané a siťkované cibule. Z nich vyrůstá hojnost přízemních šedozelených, úzce čárkovitých listů, dlouhých 15-25 cm. na stvolu vysokém 15-30 cm rozkvétá v květnu a v červnu okolík fialově červených zvonků, který vůbec nepřipomíná česnek. Rostlina vyžduje teplo a sucho, slunnou polohu a je vápnomilná. V drsnějších podmínkách je choulostivý, a proto vyžaduje zimní kryt.

Allium Neapolitánům CYR. (syn. A. cowanii LINDL., A. lilioflorum ZEICH, A. sieberianum R. et SCH.) – česnek neapolský (bar. tab. XX/6) roste planě v Itálii, Španělsku a jižní Francii. Rostlina je vysoká 20-40 cm, má malou cibuli a šedozelené žlábkovité listy. Trojhranný květní stvol nese okolík 15-30 sněhově bílých rolničkových květů. Kvete v květnu a v červnu a poměrně pěkně voní. U nás není úplně mrazuvzdorný, a proto ho musíme před příchodem mrazů dobře přikrýt nebo pěstovat v hrnkách. Velmi snadnos e rychlí. Do hrnku se dává po 3-6 cibulích. Vykvetlé rostliny vydrží za oknem velmi dlouho. Dříve se k nám dovážely řezané květy ve velkém množství z Itálie. Používá se také ve vazbě.

Allium nigrum L. (syn. A. magicum L.) – česnek černý – je domovem v jižní Evropě a Malé Asii. Má velké vejčité cibule a zpočátku šedozelené, později tmavě zelené, vzpřímené, široké, kopinaté listy. Zajímavý je svou obrovitostí, neboť na 80-100 cm vysokém stvolu je velký okolík zelenobílých hvězdicovitých květů. Rozkvétá v dubnu a v květnu. Hodí se především pro slunečné polohy a do propustných půd.

Allium oreophilum C. A. MEY. Pochází z Kavkazu. Je vysoký pouze 15-20 cm a hodí se proto zejména pro skalky. Kvete v červnu a v červenci, má bělavě růžové květy. Vyhovuje mu zejména písčitohumózní půda.

Allium ostrowskianum REGEL (bar. tab. XX/4) byl dovezen do Evropy v roce 1973 ze západního Turkestánu. Ze žlutobílé kulaté cibule vyrůstají pozdě na jaře 2-3 šedozelené, úzké, poléhavé listy. Stvol je vysoký pouze 15-20 cm, květy jsou sytě růžově červené s tmavší střední liníí na každém okvětním lístku. Kvete v červnu a v červenci a příjemně voní. Vyžaduje teplou slunečnou polohu a kyprou písčitohlinitou půdu. Nadměrná vlhkost půdy mu škodí. Používáme ho do skalky a na obruby záhonů.

Allium pulchellum G. DON (syn. A. montanum RCHB.) – česnek něžný . je rozšířen v Alpách a na Balkáně. Cibule mají černě protkané šupiny. Je vysoký 30-60 cm, listy má čárkovité a na okraji drsné. Květní stvol, do poloviny ukrytý v pochvě, nese kypré květenství složené z fialově červených kvítků na tenkých a nestejně dlouhých stopkách. Kvete v červnu až v srpnu.

Allium ramosum L. (syn. A. odorum L.) – česnek vonný – je domovem v mírně teplé východní Asii. Rostlina je vysoká 20-40 cm. má hnědočervenou protáhlou cibuli, listy jsou úzké, čárkovité a kýlnaté. Lodyha je na spodní části olistěná a zakončená okolíkem vonných bílých květů se zeleným proužkem plátku. Kvete v červnu a v červenci.

Allium roseum L. je domovem v jižní Evropě. Rostlina je vysoká 40-50 cm, kvete v květnu av červnu. Vejčité cibule vyžadují humózní písčitou půdu. Lodyha je na psodní části olistěná. Má ploché, čárkovité, dlouze zašpičatělé listy, na okraji pěkně zoubkované. Květy jsou růžově červené, zvonkovité, na dlouhých stopečkách. Hodí se zejména mezi trvalky a k řezu.

Allium schoenoprasum L. – pažitka – pochází ze severní Asie. Kvete v květnu až v červenci tmavě růžovými květy. Výška rostliny je 30-40 cm. žádá poněkud vlhčí stanoviště a spíše polostín.

Allium sphaerocephalum L. je domovem v jižní Evropě a Malé Asii. Dnes je tento druh rozšířen od Kavkazu až po severní Afriku. V evropských zahradách se pěstoval již v 16, století. Je velice nenáročný, takže jeho použití v zahradě je mnohostranné. Tato rostlina s purpurově růžovými květy na stvolech, vysokých 60 – 80 cm, se uplatní nejen mezi trvalkami, ale je i vděčnou květinou k řezu. Kvete v červnu až v srpnu.

Allium stipitatum REGEL pochází z Turkestánu, odkud byl dovezen v roce 1880. má úzké, čárkovité, kopinaté listy a středně velké cibule, které vysazujeme nejméně 15 cm hluboko. V prvním roce po výsadbě záhon přikryjeme před příchodem mrazů vrstvou listí. V červenci vykvétají na stvolech vysokých 70-80 cm okolíky příjemně vonících lilačervených kvítků, široké 10-15 cm. na půdu nemá zvláštní požadavky.

Allium tibeticum RENDLE byl dovezen do Evropy v roce 1906 z Tibetu. Rostlina je vysoká pouze 15-20 cm, s nícími červenofialovými květy. U nás kvete nejčastěji v červnu a v červenci. Je nenáročný a hodí se do každé půdy.

Allium ureiným L. – česnek medvědí – zdbobí v květnu čerstvou zelení a bílým květenstvím vlhčí lesní partie téměř po celé Evropě. Cibule je podlouhlá, 3-6 cm v průměru, se žlutobílými průsvitnými šupinami. Rostlina mívá dva sytě zelené, široce kopinaté, k řapíku poněkud zúžené listy. Stvol je vysoký 15-35 cm a nese řídký okolík s hvězdicovitými květy na delších stopečkách. Hodí se pro větší skalky, zejména do stínu a vlhka. Vtíravý česnekový zápach snižuje použitelnost tohoto druhu v zahradách a pacích. Kromě toho se nadměrně množí samovýsevem ta, že se brzy stává nepříjemným plevelem.

Allium victorialis L. je domovem v Evropě, Asii a Severní Americe. Má stvoly vysoké 30 – 60 cm s kulovitým květenstvím v barvě bílé se žlutozeleným nádechem. Hodí se na výsluní i do polostínu. Snadno zplaní. Kvete v červenci a v srpnu.

Allium zebdanense BOISS. et NOË pochází z Libanonu. Je vysoký 30-40 cm a má ploché okolíky čistě bílých květů. Rozkvétá v květnu. Je nenáročný a snese i polostín. Používá se nejčastěji ve skalkách, ale je vhodný i k řezu. Hodí se také před keře nebo pod vyšší stromy, kde se může nechat zplanět.

Požadavky na stanoviště

Česneky jako stepní a prérijní rostliny se nejlépe vyvíjejí v lehkých, propustných půdách bohatých na vápník. Jižním druhům vyhledáme teplé, slunné a chráněné stanoviště. Některé druhy česneku se však hodí i pro polostín s lehčí, písčitou, humózní půdou.

Pěstování

Česneky vysazujeme od září do listopadu. Druhy s drobnějšími cibulemi (A. caerulum, A. moly, A. Neapolitánům, A. ostrowsianum, A. sphaerocephalum, A. zebdanense) sázíme 6-8 cm hluboko, ostatní 10-15 cm hluboko. Vzdálenost jednotlivých cibulí u drobnějších druhů je 10-12 cm, u druhů s velkými cibulemi 15-30 cm. pokud jde o mrazuvzdornost je nejchoulostivější A. Neapolitánům, ostatní jsou více nebo méně mrazuvzdorné. Během vegetace jsou česneky vděčné za zálivku, přestože sucho snášejí bez obtíží. Protože potřebují alespoň jeden rok k tomu, aby se ukázaly v plné kráse, necháváme je na stanovišti nerušeně po několik let. Cibule přesazujeme na podzim po zežloutnutí všech listů. Abychom zabránili nežádoucímu samovýsevu některých druhů (např. A. ursinum), musíme pozorně odstraňovat odkvetlé okolíky.

Množení

Česneky množíme většinou z dceřiných cibulek. Některé druhy tvoří v květním okolíku vzdušné cibulky. Způsob dopěstování těchto drobných cibulek je podobný jako u tulipánů.
Jinak je možno česnek množit také výsevem semene. Klíčivost semen trvá 2-3 roky. Vyséváme nejdříve v květnu. Semenáčky potřebují zpravidla 2-3 roky k tomu, aby vyrostly v květuschopné cibule.

Použití

Vysoké druhy zdobí zahradu ještě v době, kdy jejich listy dávno odumřely. Vysazujeme je proto raději ve větších skupinách pohromadě na trvalkovém záhonu nebo trávníku.

Nízké druhy jsou vhodné do skalek ve společnosti s jinými cibulovými květinami. Pro svou nenáročnost se hodí také do přírodních parků, zajména jako podrost před dřevinami. Vždy se však musí volit takové společsnství, ve kterém by se česneky neztrácely.
Allium moly, A. karataviense a A. neapolitanum se mohou pěstovat také v hrnkách.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>