Zásady a postup
Preparované cibule jsou podstatně dražší než cibule neošetřené, proto se používají poue k nejranějšímu rychlení. Ovšem dobrých výsledků je možno dosáhnout i u narcisů nepreparovaných.
Důležitou podmínkou úspěšného rychlení narcisů je včasná výsadba. Nejdříve se sázejí odrůdy ze skupiny „Poeticus narcisy“, po nich „Trubkovité narcisy“ a nakonec všechny ostatní.
Do 9 cm hrnků se dávají podle velikosti cibulí 1-2 rostliny, do 12 cm obvykle 3 rostliny. Narcisy určené k řezu vysazujeme do truhlíků nebo bedniček, do dobře proleželé kompostové zeminy, na vzdálenost 8 – 10 cm podle velikosti cibulí. Špička cibule má být mírně zasypaná zemí.
Po vysázení se pořádně zalijí a založí stejně jako tulipány a jiné cibulové květiny do zakládky.
Jakmile narcisy dobře zakořenily a začaly rašit, může se započít s rychlením. Nejdříve se teplota udržuje na 10-12°C a po několika dnech se zvýší na 16°C, přičemž ovšem nesmí překročit 18°C. na rozdíl od tulipánů nemusí být narcisy umístěny ve tmě, takže je již od počátku rychlíme na denním světle. Pokud je venku pěkné sluneční počasí a teplota má snahu stoupat, musíme více větrat. Přeneseme-li narcisy do rychlírny předčasně, kvetou velmi špatně, mnohdy vyraší jen listy a nekvetou vůbec. Hrnky nikdy nepokládáme v rychlírnách na topné trubky, nebo bezprostředně vedle nich.
Narcisy všeobecně potřebují hodně vody, a proto je zaléváme nejméně dvakrát denně. Když jsou stvoly dlouhé asi 10 cm, teplota se poněkud sníží, aby byly pevnější. U narcisů listy postranních malých nekvetoucích cibulek neodstraňujeme.
Normální narcisy rychlíme zejména v druhé polovině ledna a pozděj, kdežto zchlazené cibule můžeme rychlit mnohem dříve, často již před vánocemi. Nepreparované narcisy vykvétají většinou po 4 týdnech od počátku rychlení, zchlazené o týden dříve.
Narcisy se mohou také přirychlovat v pařeništi. K tomu použijeme především velké cibule, které dají velké množství pěkných květů. Sáet se však musí již v září, aby měly dostatek času k dobrému zakořenění. Před příchodem mrazů se pařeniště musí přikrýt silnou vrstvou listí nebo rašeliny. Na jaře se ochranná pokrývka brzy odstraní a pařeniště se přikryje okny. Proti venkovním kulturám kvetou narcisy v teplém pařeništi o 5-6 týdnů, ve studeném o 2 až 3 týdny dříve.
Narcisy lze také přirychlovat na záhonech ve volné půdě. K tomu se použije buď přenosná konstrukce lehkého skleníku, nebo s záhon dá jiným jednoduchým způsobem pod sklo. V poslední době se k tomu využívají také fólie z umělých hmot.
Odrychlené narcisy v žádném případě nevyhodíme, ale pokud byly vysázeny v truhlících nebo hrnkách, postavíme je do pařeniště a přestaneme je zalévat, aby se cibule mohly zatáhnout a dozrát. Jakmile listy odumřou (červen-červenec), cibule se vyjmou, očistí od zbytků nadzemních částí rostlin a zeminy a uskladní až do doby nové výsadby. Koncem září nebo v říjnu se tyto cibule znovu vysadí do volné půdy. Po osázení se záhon pokryje vrstvou dobře proleželého chlévského hnoje a během celé vegetace se porost udržuje v bezplevelném stavu. Po dvou letech pěstování jsou rostliny opět schopny rychlení.
Rychlení narcisů v písku
Některé druhy narcisů (zejména ze skupiny „Tazzeta narcisů“, neboli „Poetaz narcisů“) lze rychlit i bez použití zeminy. Tento způsob je znám již několik stoleté a používal se v Evropě i v Asii již ve středověku. Není příliš obtížný a hodí se pro zahrádkáře.
Polévan nebo skleněná miska se naplní asi 3 cm vrstvou písku. Na vyrovnaný povrch se rozestaví cibule narcisů a zasypou se pískem, kterého se však dá pouze tolik, aby špičky ještě trochu vyčnívaly. Potom do misky přilijeme trochu vody,a to zase jen tolik, aby spodek cibule byl mírně nad hladinou vody. Nakonec se miska může ještě přizdobit položením drobných křemenů nebo kousků mramoru. Občas je nutno hladinu vody zkontrolovat, proto jsou skleněné nádoby výhodnější. Spodek cibule nesmí stát delší dobu ve vodě.
Cibule narcisů poměrně snadno zakořeňují, takže rostliny často již počátkem prosince vykvetou. Teplota v místnosti nemá však být příliš vysoká (maximálně 10°C). rostliny vyžadují také přiměřenou vlhkost vzdušnou, mohou se však od samého počátku rychlit na denním světle.
Odrůdy narcisů vhodné k rychlení
Před jménem odrůdy je uveden vždy termín, od kterého se může začít s rychlením. Tyto údaje platí pro nepreparované cibule.
„Plné narcisy“:
1.1. ´Van Sion´.
10.1. ´Twink´.
15.1. ´Texas´.
„Trubkovité narcisy“ žluté:
15.12. ´Magnificence´.
1.1. ´Early Glory´, ´Golden Harvest´.
10.1. ´King Alfred´, ´Rembrandt´, ´Unsurpassable´, ´Wrestler´.
15.1. ´Covent Garden´, ´Dutch Master´, ´Flower Carpet´.
„Trubkovité narcisy“ bílé:
20.1. ´Beersheba´, ´Mrs. S. H. Krelage´.
1.2. ´Mount Hood´.
„Trubkovité narcisy“ dvoubarevné:
10.1. ´Magnet´, ´Oliver Cromwell´, ´Queen of Bicolors´.
15.1. ´Music Hall´, ´President Lebrun´, ´Spring Glory´, ´Van Wereld´s Favourite´.
„Narcisy krátkokorunné“
10.1. ´Edward Buxton´.
15.1. ´La Riante´, ´Sneeuwprinses´.
25.1. ´Verger´.
„Narcisy dlouhokurnné“
1.1 ´California´, ´Carlton´, ´Helios´.
10.1. ´Clamor´, ´Yellow Sun´.
15.1. ´Birma´, ´Flower Record´, ´Fortune´, ´Mercato´, ´Ornage Glow´, ´Scarlet Elegance´, ´Scarlet Leader´, ´Sempre Avanti´, ´Tunis´, ´Walt Disney´.
25.1. ´Mrs. R. O. Backhouse´.
„Poeticus narcisy“
25.1. ´Actaea´.
„Tazzeta narcisy“ neboli „Poetaz narcisy“:
20.12. ´Gragford´.
1. 1. ´La Fiancée´.
10.1. ´L´Innoncence´, ´St. Agnes´.
15.1. ´Laurens Koster´, ´Scarlet Gem´.
25.1. ´Cheerfulness´, ´Yellow Cheerfulness´.
1.2. ´Geranium´.