Rychlení modřenců

Modřenec Muscari armeniacum aMuscari botryoides se velmi dobře rychlí. Cibulky vysazujeme do ozdobných misek, do hrnků, popřípadě také do starých bedniček od jahod nebo rajčat. Sázejí se poměrně hustě vedle sebe a pak se pokryjí pouze slabou vrstvou země, aby listy nerostly příliš do délky. Pak se založí a ošetřují stejným způsobem jako tulipány nebo narcisy.

Pokud byly cibulky vysázeny již v září, mohou se modřence rychlit od poloviny ledna. Začínáme s nízkými teplotami 8-10°C, později teplotu zvýšíme na 12-13°C. Pokud pěstujeme modřence k řezu, rychlíme je při 15°C, a tím dosáhneme delších stvolů. Teplota však nemá přestoupit 18°C, neboť potom rostliny vytvoří poue listy a nekvetou. Modřence vykvétají po 16-20 dnech. Podle velikosti cibulky mívá jedna rostlina 3-8 kvetoucích stvolů. Pro prodej je nutno misky upravit, dlouhé listy se mohou zkrátit.

V zahraničí se rychlí také preparované cibule modřenců. Vysazují se velmi brzy a rychlit se začínají v druhé polovině listopadu; kvetou v prosinci.
Položením oken můžeme také přirychlit o několik dní modřence vysazené do studeného pařeniště. Používáme je zejména k řezu. Prodávají se ve svazečcích po 20-30 květech. Největší zájem o ně je o velikonocích.

Muscari botryoides se nesmí při rychlení postavit hned na světlo, ale po nkolik dní se drží ve tmě. Muscari armeniacum se rychlí již od počátku na světle. Kromě těchto dvou druhů se mohou rychlit také některé další jako např. Muscari tubergenianum, Muscari azurem a jiné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>