Lilium formosanum WALL. Má pevnou, štíhlou lodyhu vysokou 80 – 150 cm, někdy tmavě zbarvenou, poměrně řídce pokrytou dlouhými, úzkými listy. Nese 2 – 5 dlouhých trubkovitých květů s velmi úzkou trubkou, která se náhle rozšiřuje na průměr asi 10 cm. květy jsou smětanově bílé se žlutým nebo nazelenalým hrdlem, někdy zvenčí růžově naběhlé, jindy zelenavé. Délka otevřeného květu je asi 18 cm. kvete v srpnu až v září. Cibule je malá, nažloutlá, složená z malého počtu šupin. Bazálních i lodyžních kořenů je mnoho. Většinou je samosprašná a tvoří v dlouhém, úzkém semeníku až několik set semen, která klíčí epigeicky, rychle. Semenáče rostou velmi rychle a běžně kvetou druhý rok po výsevu, při pěstování ve skleníku někdy již za 10 – 12 měsíců. V přírodě roste, jak nám naznačuje už její jméno, na Tchán-wanu (dříve Formose).
Var. pricei STOKER je nízká rostlina, vysoká jen asi 50 cm, poměrně otužilá a vhodná pro chráněné sklaky a hrnkovou kulturu. Kvete v polovině srpna.
Var. wallacei hort. Odpovídá přibližně typu.
Var. willsonii hort. Je vysoká lilie, která vykvétá až v září; je málo mrazuvzdorná.
V kultuře jsou většinou kříženci uvedených variet.
L. formasanum byla křížena s L. longiflorum a hybridy si většinou zachovávají tvar květu L. longiflorum.
Cv. ´Formolongii´ (Wada) je kříženec s L. longiflorum, má čistě bílé květy.
V literatuře se také uvádí kříženec:
Cv. L. X formolense (Tuffery) – údajný hybrid s L. nepalense.
L. formosanum se v našich podmínkách dá nejlépe pěstovat v chladném skleníku, zvláště její pozdě kvetoucí variety. Bohužel, je velmi choulostivá k mozaice, na kterou pak brzy hyne. Používá se dokonce jako testovací rostlina pro průkaz přítomnosti virů. Zdravé, dobře živené rostliny vydrží léta, podvyživené brzy degenerují. Vyžaduje proto vydatné přihnojování plnými hnojivy, kostní moučkou apod. nesnáší vápník.
L. formosanum je lilie, která by se měla pěstovat masově na řez, nejlépe v hangárových rychlírnách. Její náchylnost k chorobám je dobře vyvážená až neuvěřitelně rychlím vývojem ze semen. Proto je možné ji pěstovat i jako dvouletku.