Lilium brownii

Lilium brownii F. E. BROWN, A. M. 1934, je vysoká 80 – 120 cm a kvete v červenci. Trubkovité květy jsou u typické rostliny uvnitř smetanově bílés nažloutlým středem, zvenčí výrazně kaštanové. Vnější okvětní lístky mají zvenčí nápadný úzký světlý okraj. Prašníky jsou čokoládově hnědé. Květy jsou dlouhé až 18 cm, v průměru 15 cm a poměrně slabě voní. Květenství bývá chudé, obvykle s 1 – 3 květy. Ze semen klíčí hypogeicky, pomalu. Lodyha, která se na slunci zbarvuje do hněda, je pokryta úzce kopinatými listy. L. brownii je autosterilní a ne zcela mrazuvzdorná.

Tato lilie, kterou nalezl v Číně F. E. Brown v roce 1835 a která byla popsána jako základní typ, nebyla již nikdy v přírodě znovu objevena. Zato byly nalezeny další variety:

Var. australe WILS. Roste v okolí hongkongu, je vyšší a kvete později než původní typ. Květy jsou zvenčí zbarvené světle. Klíčí sice hypogeicky, ale většinou rychle.
Var. viridulum BAK. je na rozdíl od základního typu voňavá a nesnáší vápník. Postrádá syté rudohnědé zbarvení na vnější straně květů, které jsou zde pouze narůžovělé a mají sytě žluté hrdlo.

Zdá se, že F. E. Brown spíše objevil vzácnou barevnou formu některé ze dvou později nalezených variet. Obě variety tvoří semena velmi dobře.
Vzhledem k určité náročnosti zůstane L. brownii asi i v budoucnu spíše velmi cennou rostlinou pro specialisty lulkáře. Pro tržní pěstování je typ obtížný a variety nemohou konkurovat hybridním trubkovitým liliím.

Cibuli vysazujeme 10 cm hluboko do polostínu do humózní, velmi propustné až kamenité země a v zimě ji dobře chráníme proti dešťům a chladu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>