Lilium leucanthum

Lilium leucanthum BAKER. Má lodyhu vysokou 90 – 120 cm, porostlou úzkými tmavě zelenými listy. Vykvétá bílými trubkovitými květy se světle žlutým hrdlem a nazelenalými vnějšími žebry. Pyl je tmavohnědý. Květy mají průměr 13 – 15 cm při délce 15 – 17 cm a příjemně voní. Kvete v červenci až srpnu. Ze semen vzchází epigeicky, rychle, semenáče vykvétají třetí rok po výsevu. Tvoří hojnost kořenů. Cibule je bledě žlutá s rezavým nádechem. Roste volně v severní Číně (S´- čchuan).

Var. centifolium STEARN. (nesprávně uváděná i jako druh L. centifolium) je mnohem vzrůstnější než původní typ, dosahuje přes 2 m výšky a má na rozdíl od základního typu, červenavé zbarvení na vnější straně květu. Objevil ji známý sběratle R. Farrer v roce 1914.

Obě cariety, zvláště var. centifolium, tvoří někdy pacibulky v paždí listů. Vyžadují velmi propustnou půdu bez vápníku a ochranu proti zimnímu vlhku. Při krutých holomrazech mohou vymrznout. Sázíme je na slunce nebo do lehkého polostínu.

L. leucanthum var. centifolium byla použita pro mnoho křížení. Její hybridy mají dobře stavěná pyramidální květenství a dnes existují i v různých odstínech. Většinou jsou uvedeny komerčně jako tzv. „Centifolium hybridy“ (bar. tab. XVI/1,2,3 – chybně označeno L. myriophyllum var. centifolium).
cv. ´Olympic Hybrids´ (de Graaff) jsou kříženci s L. sargentiae a L. sulphureum. Je to skupina bílých trubkovitých lilií, které vesměs mají velké květy trochu proměnlivého tvaru a jsou velmi životné.

Cv. ´Temple Hybrids´ (Shaver) je skupina různobarevných lilií, která se podle barev dělí na: Amethyst Temple –sytě růžové, Golden Temple –zlatožluté, Jade Temple – nazelenalé, Marble Temple – smetanové, Pearl Temple – perleťově bílé, Sun Temple – citrónově žluté, Topaz Temple – sytě žluté až světle meruňkové. Podle barev je zřejmé, že některé linie byly prokříženy i s „Aurelian hybridy“ (Amethyst, Golden, Topaz).

Všechny uvedené skupiny zahrnují vděčné lilie, které dorůstají výšky asi 150 cm, jsou nenáročné a poměrně odolné. Lehký kryt na zimu však jen prospěje. Patří k nejlepším liliím na trhu a jsou všestranně použitelné (to se týká nejen těchto tří skupin vybráných pro příklad, ale všech podobných kříženců). Pro snadné množení se hodí i k pěstování ve velkém.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>