Zahradní hyacinty

Byly vyšlechtěny z H. orientalis po dlouhotrvajícím a nesčetněkrát opakovaném procesu křížení a selekce. Proti planým hyacintům mají obrovské rozměry, jsou urostlé, bohaté a květy mají voskové. Neztratily vůni svých předků, ale ztratily jejich půvab a ladnost. V 18. století vyšlechtili holandští pěstitelé i plné formy, které se dnes pěstují již málo. V posledních letech byly zvláštní metodou pěstování získány i mnohokvěté hyacinty, u kterých vyrůstá z každé cibule větší počet tenčích a ladnějších stvolů.

Odrůdy bílí:

´Arentine Arendsen´ je voskově bílá odrůda, která má květy v hroznu hustě posazené. Hodí se pro rané rychlení.
´Carnegie´ má silný kompaktní hrozen s čistě bílými květy. Kvete pozdě. Je výborná pro výsadby.
´L´Innocence´ (bar. tab. X/1) je stará, osvědčená, čisté bílá odrůda s velkými květy, stále ještě nejlepší pro rychlení.

Odrůdy žluté a lososové:

´City of Haarlem´ má dlouhý hrozen, květy jsou zevně mimózově žluté, na okraji tmavší, uvnitř zvonku lososovější. Je to výborná odrůda pro pozdní rychlení a výsadbu.
´Prinz Heinrich´ má pevný hrozen s krásnými, zevně kanárkově krémovými květy. Vnitřní barva květu na okrajích je mimózově krémová, uprostřed zvonku tmavší. Je to výborná odrůda pro rychlení a výsadbu.
´Yellow Hammer´ má květy smetanově žluté.

Odrůdy světle růžové:

´Anne Marie´ má hustý hrozen, dobře posazený nad listy. Vnější barva květu je světle fialově růžová, vnitřní na okrajích tmavší, uvnitř zvonku nejtmavší. Je to velmi raná odrůda, výborná pro nejranější rychlení.
´Delight´ má květy světle růžové.
´Lady Derby´ má široký, silný hrozen a krásné, velké květy. Vnější barva květu je světle růžová, vnitřní na okraji světlejší, uvnitř tmavší. Je to výborná odrůda pro výsadbu a pozdní rychlení.
´Princess Irene´ (´Pink Pearl´ sport) má velký hrozen a krásný tvar zvonků. Vnější barva květů je světle fialově růžová, vnitřní na okrajích tmavší, uvnitř zvonků fuchsiově růžová. Je to výborná odrůda pro rychlení.
´Queen of the Pinks´ (´King of the Blues´ sport) má pevný, široký hrozen s krásně tvarovanými květy. Vnější barva květů je světle fialově růžová, vnitřní na okrajích světlejší, uvnitř zvonků svítivě růžová. Je to pozdní odrůda nejrozšířenější pro výsadbu.

Odrůdy tmavě růžové a červené:

´Jan Bos´ má krátký, hustý hrozen, který dobře vyrůstá i při nejranějším rychlení nad listy. Barva květů je karmínově červená s bílým středem, při raném rychlení tmavě karmínově růžová s červeným nádechem.
´La Victoire´ je nejlepší červená odrůda pro výsadbu a pro pozdější rychlení od poloviny ledna. Vnější barva květů je svítivě růžová, vnitřní na okrajích fuchsiově růžová, uvnitř zvonku tmavší.
´Marconi´ má květy tmavě růžové.
´Pink Pearl´ (bar. tab. X/3) má silný krásný hrozen. Vnější barva květů je tmavě fialově růžová, vnitřní na okrajích fuchsiově růžová, uvnitř zvonků tmavší. Je to jedna z nejlepší odrůd pro rané rychlení.
´Tubergen´s Scarlet´ má středně velký hrozen. Barva květů je karmínově šarlatová. Je to nejlepší červená odrůda pro rychlení. Preparované cibule jsou výborné i pro nejranější rychlení.

Odrůdy světle modré:

´Bismarck´ (bar. tab. X/5) má dlouhý hrozen, který však někdy při rychlení zůstane mezi listy. Vnější barva květů je světle modrá, uvnitř na okrajích světlejší, uprostřed zvonků hyacintově modré. Je to vhodná odrůda pro rané rychlení.
´Delf Blue´ má kratší, hustý hrozen, který dobře vyrůstá nad listy. Kvete raně. Vnější barva květů je světle fialově modrá, zvonky jsou uvnitř světle modré. Je to velmi raná odrůda pro preparování cibulí pro nejranější rychlení.
´Grand Maitre´ má velké zvonky v krásně tvarovaném hroznu jemné porcelánové barvy. Je to výborná odrůda pro pěstování v hrnkách a pro rychlení od poloviny ledna.
´Myosotis´ má dlouhý hrozen překrásných, oblohově modrých zvonků. Je to velmi raná odrůda pro rychlení.
´Perle Brilante´má květy světle perlově modré.

Odrůdy tmavě modré:

´King of the Blues´ má obrovský hrozen velkých zvonků. Barva květů je zevně tmavě modrá s fialovým nádechem, uvnitř tmavě ocelově modrá. Je to výborná odrůda pro rychlení v únoru, pro pěstování v hrnkách a pro výsadbu.
´Marie´ má dlouhý hrozen, květy jsou zevně tmavě modré, uvnitř zvonků až hyacintově modré. Kvete o 10 dnů dříve než ´King of the Blues´.
´Ostara´ je zlepšená odrůda ´Bismarck´ s jednotně tmavě modrou barvou zvonků. Hrozen a květy mají krásný elegantní tvar. Všechny květy se rozevírají současně. Proti odrůdě ´Bismarck´ má hrozen vždy nad listem. Je nejlepší ze středně modrých hyacintů.

Odrůdy purpurové a fialové:

´Amethyst´ má květy světle fialově červené.

´Lord Balfour´ má velký hrozen fialově červených květů. Okraje květů jsou petúniově purpurové. Je to velmi raná odrůda, výborná pro výsadbu a pro pěstování v hrnkách.
´Mauve Queen´ má středně velký hustý hrozen. Barva květů na vnější straně je světle purpurová, uvnitř zvonků na okrajích catleyově purpurová, uprostřed tmavší.
´Queen of the Violets´ má středně velký hrozen. Barva květů zevně a na okrajích uvnitř je světle purpurová, uprostřed zvonků petúniově purpurová.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>