Erythronium

Erythronium L. – Kandík (Liliaceae – liliovité)

Jméno odu pochází z řeckého slova erytros (červený) a vztahuje se k červené barvě květů některýchh druhů.
Kandík je vytrvalá rostlina, většinou se dvěma podlouhlými, široce kopinatými listy, červenohnědě skvrnitými. Květy jsou po jednom, po dvou nebo i více v řídkých hroznech. Jsou převislé, šestiplátečné, okvětní lístky jsou zahnuté zpět a připiníjaí svým tvarem velký květ bramboříku evropského. Barva květů je bílá, žlutá, růžová až červená. Kvete na jaře. Rod má asi 15 druhů, z nichž jeden je domovem v Evropě a ostatní vesměs v Severní Americe.

Druhy a odrůdy

Erythronium americanum KER. (syn. E. dnes-canis var. americana L., E. aquatile SALISB., E. lanceolatum PURSH.) roste planě v Severní Americe v oblasti mezi Floridou a Arkansasem. Výška rostliny je 15-30 cm, listy jsou sytě zelené s bílými skvrnami. Květy jsou po jednom na stvolu, velké asi 3-4 cm, žluté, na vnější straně purpurově stínované. Základ okvětních lístků je hnědě skvrnitý. Kvete v dubnu až květnu.

Erythronium dnes-canis L. – kandík psí zub (bar. tab. XIX/5) je jediný evropský druh, vyskytující se hlavně na jižní straně Alp. Roste tam až do 1700 m n. m. U nás roste místy na Slovensku, většinou ve světlých listnatých lesích a je chráněnou rostlinou. Název totho druhu je odvozen od tvaru cibulky. Listy jsou protáhle vejčitě kopinaté, dlouhé až 15 cm. šedozelené, purpurově skvrnité. Květy se objevují jednotlivě na lodyhách vysokých až 20 cm. jsou převislé, velké až 3,5 cm, purpurově růžové nebo lilapurpurové. Kvete v březnu až v dubnu.
Var. carneum hort. má květ masově zbarvený.
Var. japonicum FISCH. et MEY. Má květ fialově purpurový, okvětní lístky mají u středu černou trojcípou kresbu.

Odrůdy:
´Frans Hals´ má květy jemně červeně fialové.
´Pink Perfektion´ je raný, s květy jasně růžovými.
´Rose Beauty´ má květy živě růžové, listy mají bronzový lesk.
´Snowflake´ má květy čistě bílé.

Erythronium grandiflorum PURSH. Je velkokvětý kandík pocházející ze Severní Ameriky (Kreton až Britská Kolumbie). Výška rostliny je 30-60 cm. Cibulky mají válcovitý tvar, listy jsou podlouhle kopinaté, skvrnité nebo tečkované. Květy jsou jednotlivé, velké až 4 cm, převislé, žluté. Okvětní lístky jsou obloukovitě zpět zahnuté, což připomíná květy turbanovitých lilií. Kvete v dubnu až v květnu.
Var. robustum PURSH. Má vyšší vzrůst. Květy jsou větší, světle žluté se světle oranžovým prstencem uprostřed.
Var. album hort. (syn. E. montanum hort.) má květy bílé se žlutým středem.

Erythronium multiscapoideum A. NELS. (syn. E. hartwegii WATS.) pochází ze Sierry Nevady. Má malé cibulky tvořící boční výhonky. Listy jsou často malé, skvrnité. Květy jsou velké až 5 cm, světle žluté se žlutooranžovým středem. Na stvolu jsou buď květy jednotlivě, nebo někdy až po šesti v hroznu. Kvete v dubnu až v květnu.

Eyrthronium revolutum SMITH pochází z Kalifornie a Oregonu; je to jen asi 15 cm vysoká trvalka. Má jeden až čtyři listy, bílé a světle hnědě skvrnité. Květy jsou umístěny jednotlivě, nebo po dvou, jsou až 4 cm velké, bělavé až růžově purpurové. Kvete v dubnu až v květnu.
Var. albiflorum hort. má květy zelenavě bílé s hnědým základem.
Var. johnsonii PURDY má květy tmavě červené, na podkladě oranžové, listy tmavohnědé.
Var. praecox PURDY má květy žlutavě bílé, s oranžovým základem, listy červenohnědě skvrnité.

Odrůda:
´White Beauty´ má velké bílé květyPožadavky na st, uvnitř žlutavé a živě skvrnité listy.

Erythronium tuolumnense APPLEG. (bar. tab. XIX/6) pochází z Kalifornie, kde byl objeven před 30 lety. Výška je 40 cm, květy má po jednom, jednobarevné, tmavě žluté. Kvete v dubnu.

Požadavky na stanoviště

Nejvhodnější půda je kyprá, propustná, humózní zemina s dostatkem vláhy. Nevhodná je půda jílovitá, která se proto musí upravit přídavkem písku, listovky, popřípadě rašeliny. Většinou trvá několik let, než si rostlina zvykne na stanoviště. Pak však pěkně roste, a má-ůi dobré podmínky rozšiřuje se i samovýsevem. Vhodný je mírný polostín.

Pěstování

Cibulky sázíme v srpnu, nejpozději v září, asi 5 cm hluboko, skupinovitě. Rostliny ponecháváme v zemi, kde vydrží po mnoho let. Jen občas je přihnojíme dobrým kompostem. Druhy pocházející z Ameriky musíme na zimu přikrýt suchým listím, popřípadě ještě nějakou fólií, která chrání před zimním vlhkem. Přikrývka se však na jaře včas odstranit. E. dnes-canis přikrývku nepotřebuje.

Množení

Kandík se rozmnožuje dceřinými cibulkami. Plané kandíky se mohou množit i semenem. Vývoj rostlin je však pomalejší a trvá do květuschopné cibule 3-4 roky. Při množení dceřinými cibulkami vyjmeme rostliny asi v srpnu ze země, cibulky roztřídíme podle velikosti, nasázíme na dobře připraveném a zastíněném záhonu do rýh a přisypeme lehkým starším kompostem. Větší cibulky kvetou často již druhý rok, drobnější cibulky třetí rok.

Použití

Kandík se hodí na pohostinná místa ve skalce nebo pro skupiny mezi ostatní jarní trvalky a cibulové květiny v polostínu stromů nebo keřů. Nedaří se mu však přímo u kořenů stromů a keřů. Je zatahuje, a proto nadzemní části mizí. S tím je nutno při výsadbě počítat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>