Dichelostemma

Dichelostemma KUNTH. (Liliaceae – liliovité)

Jsou velmi málo známé květiny, které mnozí autoři dříve neprávem zařazovali do rodu Brodiaea SM. Pocházejí z Ameriky. Pro nás jsou významné pouze dva druhy.

Cibule jsou drobné, listy úzké, trávovité. V okolíku je větší množství hvězdičkovitých květů. Rostlina kvete v červnu a v červenci.

Druhy a odrůdy

Dichelostemma congesta KUNTH. (syn. Brodiaea congesta SM., Hookeria congesta SALISB., H. pulchella SALISB.) pochází z Kolumbie. Listy jsou šedozelené, výška rostliny je 60-90 cm. květenství je husté, květy fialově modré. Kvete v červnu a v červenci.

Dichelostemma multiflora HELL. (syn. Brodiaea multiflora BENTH.) je podobná předešlé. Liší se pouze purpurově fialovou barvou květu. V okolíku je až 20 květů. Výška rostliny je 60-90 cm. vykvétá rovněž v červnu a v červenci. Domovem je v Kalifornii.

Požadavky na stanoviště

Daří se v každém normální zahradní půdě. Potřebuje hlavně hodně tepla a slunce. Žádá dobrou zimní přikrývku.

Pěstování

Cibule vysazujeme v září a v říjnu 8-10 cm hluboko, na vzdálenost 10 až 12 cm. záhonek přikryjeme a přikrývku odstraníme teprve koncem dubna. Cibule přesazujeme až po úplném zaschnutí nadzemních částí rostliny, tj. koncem srpna nebo v září.

Množení

Rostliny množíme postranními cibulkami nebo semenem. Semenáčky kvetou většinou třetí rok po výsevu.

Použití

Je vhodná na trvalkové záhony nebo do větších skalek a i k řezu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>