Zahradní tulipány

Tato obrovská skupina tulipánů, ve které je registrováno na 4 000 odrůd, byla v letech 1956 – 60 nově rozdělena do 15 skupin, ke kterým bylo připojeno dalších 8 skupin, a to druhů tulipánů a jejich hybridů. Skupiny 1 – 3 zahrnují raně kvetoucí, skupiny 4 – 5 středně kvetoucí a skupiny 6 – 15 pozdě kvetoucí zahradní tulipány, kdežto skupiny 16 – 23 zahrnují botanické druhy rodu Tulipa L. a jejich hybridy. Ty již byly popsány, a proto zbývá popsat prvních 16 skupin a jejich nejdůležitější odrůdy.

Názvy skupin jsou tyto:
Skupina I – „Duc van Tol tulipány“,
Skupina II – „Jednoduché rané tulipány“,
Skupina III – „Plné rané tulipány“,
Skupina IV – „Mendlovy tulipány“,
Skupina V – „Triumf tulipány“,
Skupina VI – „Darwinovy tulipány“,
Skupina VII – „Darwin-hybridy“,
Skupina VIII – „Breeder tulipány“,
Skupina IX – „Liliokvěté tulipány“,
Skupina X – „Jednoduché pozdní tulipány“ neboli „Cottage tulipány“,
Skupina XI – „Rembrandtovy tulipány“,
Skupina XII – „Bizarre tulipány“,
Skupina XIII – „Bijbloemen tulipány“,
Skupina XIV – „Papouškovité tulipány“,
Skupina XV – „Plné pozdní tulipány“ včetně „Pivoňkovitých tulipánů“.

Vysvětlivky k popisům odrůd zahradních tulipánů:

1. Tvary květů jsou popsány, pokud možno v geometrických formách, jak se jeví při pohledu z profilu. Rozměry květů jsou udány při plném slunci. Šířka nebo průměr květu jsou měřeny v nejširším bodě rozkvětu, ale pře rozevřením naplno.

2. Okvětní lístky jsou udány jednak tvarem, výškou a šířkou, jednak popisem charakteristických znaků na koncích okvětních lístků a na okrajích. Vykrojení znamená malé prohloubení u špičky lístku. Vnější lístky jsou 3 okvětní lístky vnějšího kruhu, vnitřní lístky 3 okvětní lístky vnitřního kruhu.

3. Barva okvětních lístků a terče je udána, pokud to bylo možné, podle HCC – Horticultural Colour Chart od R. F. Wilsona. Kde tyto barvy nestačily, byla použita soustava barev Repertoire de Couleurs (Rép.) od R. Oberthüra a H. Bautheneye. Barva HCC jsou popsány jednak slovy, jednak čísly. Barvy Rép. jsou popsány slovy a čísla barev jsou dána do závorky s označením (Rép. ) před číslem. Tam kde nevystačily ani tyto tabulky, byly barvy popsány jen slovy. Vnější barva květů je zpravidla rozdělena na popis hřbetu, tj. asi středu dolní poloviny vnějších lístků, a na okraje včetně horní poloviny lístků. Vnitřní barva je udána buď jednotně, nebo rozděleně na barvu bezprostředně nad terčem a na barvu v horní polovině květů.

4. Datum rychlení je nejranější termín pro přenášení zakořeněných rostlin do tepla. Rostlina musí být přitom nejen dobře zakořeněná, ale výhon s poupětem musí být už několik centimetrů nad cibulí viz str. 181,182.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>