Plně rané tulipány

SKUPINA III – „PLNĚ RANÉ TULIPÁNY“: Tato skupina soustřeďuje odrůdy nízkých raných tulipánů, převážně pro rychlení v hrnkách. Některé odrůdy se dobře hodí i pro záhonové výsadby. Převážná většina odrůd je sportem staré odrůdy ´Murillo´.

Odrůdy bílé:

´Murillo´ (G. Leembruggen, 1860) je vysoký 30 cm. Květ je široký, nízký, má 6,5 cm v průměru. Okvětní lístky jsou oválné (7 X 4 cm), dole širší, mírně zašpičatělé, vnitřní kratší. Vnější barva lístků na hřbetě je krémová, k okraji světlejší s pastelově růžovým (433) nádechem. Vnitřek krémový s růžovou (růžová barva je na některých lístcích živější, někdy jen ve slabých nitkách). Terč je žlutý, rychlí se od 15. ledna.

´Schoonoord´ (´Murillo´ sport) (bar. tab. I/3) je vysoký 30 cm. Květ je široký, má 7 cm v průměru. Okvětní lístky jsou protáhlé, zašpičatělé (7,5 X 4,2 cm). Vnější barva lístků na hřbetě je krémová, okraj je téměř bílý. Vnitřek květu je krémově bílý. Terč je žlutý. Rychlí se od 15. ledna.

Odrůdy žluté:

´Hoangho´ (J. F. v. d. Berg, 1940) je vysoký 32 cm. Květ má 9 cm v průměru, je uzavřený a méně plný. Okvětní lístky jsou vejčité (5,5 X 4 cm), hladké, okraje mají zvlněné a krajkovité. Vnější barva květu je žlutá (603), vnitřní kanárkově žlutá (2/1). Rychlí se od 15. ledna.

´Mr. van der Hoef´ (´Murillo´ sport) je 27 cm vysoký. Květ je široký, rozevřený, má 7,5 cm v průměru. Okvětní lístky jsou složené do špičky (6,2 X 3,6 cm), s hladkým okrajem. Vnější barva lístků na hřbetě je primulkově krémová (1/3), na okraji žlutá (2(, vnitřek má stejnou barvu. Terč je sytě žlutý. Rychlí se od 15. ledna.

´Wilhelm Kordes´ (´Musrillo´ sport, Segers Bros, 1945) je vysoký 25 cm. Květ je plochý, má 12,5 cm v průměru. Okvětní lístky jsou oválné (6 X 3,3 cm), vnitřní vykrojené, nepravidelně zubaté. Barva lístků na hřbetě je nazelenalá, na okraji sytě žlutá. Vnitřek květu je tmavě žlutý (5/1), středem prostupuje japisově červená (018) barva, která na okrajích působí žlutooranžově. Terč je tmavě žlutý. Rychlí se od 15. ledna.

´Willem van Oranje´ (´Peach Blossom´ sport, P. Akker) je vysoký 34 cm. Květ je široce rozevřený, hustě plný, má 10,5 cm v průměru. Okvětní lístky jsou protáhle vejčité (6,5 X 3,2 cm), vnější tupě zašpičatělé, vnitřní jemně vykrojené. Vnější barva lístků na okraji je kadmiově žlutá (8/1), na hřbetě stíněná purpurovou (26/1). Vnitřek květu je u okraje řeřichově oranžový, ke středu přechází přes hnědooranžovou (014) do světle karmínové. Terč je kobaltově žlutý (3). Rychlí se od poloviny ledna.

Odrůdy růžové:

´Peach Blossom´ (´Murillo´ sport) je vysoký 34 cm. Květ je polorozevřený a má 7 cm v průměru. Okvětní lístky jsou protáhlé (7,5 X 3,7 cm). Vnější barva je na hřbetě skoro bílá, na okraji světle růžová (24/3). Vnitřek je tmavší růžový (024), okraj světlejší, u terče krémový. Terč je žlutý (3). Rychlí se od 15. ledna.

´Mme Testout´ (´Murillo´ sport, 1942) je vysoký 30 cm. Květ je pevný a při plném otevření má 9 cm v průměru. Okvětní lístky jsou protáhlé, zašpičatělé (8 X 5 cm). Barva lístků na hřbetě je tmavě karmínová (824/2), na okrajích světlejší (024/1). Vnitřek květu nad terčem je tmavě karmínový, na okrajích cihlově růžový (016). Terč je sírově žlutý, uprostřed nazelenalý. Rychlí se od 15. ledna.

Odrůdy červené:

´Carlton´ (C. Alkemade, 1930) je vysoký 35 cm. Květ je pevný, méně plný, má 10 cm v průměru. Okvětní lístky jsou oválné (7 X 4,5 cm), většinou hluboce vykrojené. Vnější barva lístků na hřbetě je karmínově červená (822), okraje jsou rybízově červené (821). Vnitřek květu je intenzivně červený (820). Terč a nitky jsou tmavě žluté, uprostřed je terč nazelenalý. Rychlí se od poloviny ledna.

´Dante´ (J. F. v. d. Berg) je vysoký 24 cm. Květ je téměř kulovitého tvaru, má 7 cm v průměru. Okvětní lístky jsou protáhle vejčité (7,5 X 4,9 cm), okraje jsou místy zavlněné, většinou dovnitř sklopené, jen několik vnějších lístků je vykloněných. Vnější barva lístků je karmínová (822) s nafialovělým ojíněním na hřbetě, vnitřek krvavě červený (820). Terč je sytě žlutý. Rychlí se od 10. ledna.

´Electra´ (´Murillo´ sport, 1905) je vysoký 30 cm. Květ je rozevřený, má 9 cm v průměru. Okvětní lístky jsou oválné (7,6 X 3,8 cm), vnější zašpičatělé, vnitřní nestejně stříhané. Vnější barva lístků je tmavě růžová s nafialovělým ojíněním na hřbetě, vnitřek karmínový, na okrajích světlejší. Terč je kanárkově žlutý. Rychlí se od poloviny ledna.

´El Toreador´ (´Tournesol´ sport, 1890) je vysoký 33 cm. Květ je otevřený, má 8 cm v průměru. Okvětní lístky jsou zakulacené (6,6 X 4 cm), vykrojené, místy střižené. Vnější barva lístků je karmínově červená (822) se širokým oranžovým (710/1) lemem. Vnitřek květu je rybízově červený (821), oranžový okraj zabírá skoro polovinu lístků. Terč je žlutý. Rychlí se od poloviny prosince.

´Fringed Beauty´ (´Titian´ sport) je vysoký 27 cm. květ je středně široký, plný, s třepenitým okrajem, má 9 cm v průměru. Okvětní lístky jsou dole úzké, nahoře širší a třepenité, deltoidovitého tvaru. Malé, nedokonalé lístky jsou různě postavené, a tím zvyšují dojem krajkovitosti. Vnější barva lístků je karmínově červení (822), s třepenitým, tmavě žlutým lemem a stejnobarevnou bází, vnitřek je rybízově červený (821), ke středu tmavší, se žlutým okrajem. Terč je kanárkově žlutý. Rychlí se od poloviny ledna.

´Goya´ (´Oranje-Nassau´ sport, P. Bakker) je vysoký 27 cm. květ je široký, hustě plný, nepravidelného tvaru, má 12 cm v průměru. Okvětní lístky jsou špičaté (7,5 X 7 cm). vnější barva lístků na okraji je oranžově červená, na hřbetě přechází do bílé a je protkána zelenou. Vnitřek květu je šarlatově červený, některé lístky mají uprostřed žlutou rýhu. Terč je velký, citrónově žlutý. Rychlí se od poloviny ledna.

´Jean Vermeer´ (bar. tab. I/4) patří rovněž do této skupiny.

´Jean Pierre Laurens´ (´Murillo´ sport, P. v. Reisen & Sons, 1942) je vysoký 30 cm. květ je pravidelný, široký, má 13 cm v průměru. Okvětní lístky jsou protáhle vejčité (6,5 X 4 cm), tupě špičaté a nepravidelně vykrojené. Vnější barva lístků je růžově červená (724), na okraji čínská růžová (024/1), hřbet je nestejnoměrně nazelenalý. Vnitřek květu okolo terče je intenzivně růžově červený, na okraji růžový. Terč je žlutý, na okraji světlejší až krémový. Rychlí se od poloviny ledna.

´Oranje – Nassau´ (´Murillo´ sport, 1930) je vysoký 28 cm. květ je kulovitého tvaru, má 8 cm v průměru. Okvětní lístky jsou mrně špičaté (7,5 X 3,7 cm). vnější barva lístků je tmavě karmínová s fialovým ojíněním na hřbetě a oranžovějším (013/1) okrajem. Vnitřek květu nad terčem je karmínově červený, na okrajích mandarínkově oranžový (17). Terč je okrově žlutý. Je to nejoblíbenější odrůda z celé skupiny. Rychlí se od poloviny ledna.

´Scarlet Cardinal´ (J. de Ruyter, 1914) je vysoký 30 cm. květ je široký, rozevřený, má 10 cm v průměru. Okvětní lístky jsou oválné (6,5 X 4 cm), nahoře širší, slabě zašpičatělé, jiné vykrojené. Vnější barva lístků na hřbetě je světle karmínová (822/2), na okrajích rybízově červená. Vnitřek květu je krvavě červený (820). Terč je citrónově žlutý. Rychlí se od 10. prosince.

´Titian´ (G. Leembruggen, 1850) je vysoký 38 cm. květ je široce rozevřený, často poloplný, má 12 cm v průměru. Okvětní lístky jsou protáhlé (7,5 X 4 cm) a mírně špičaté. Vnější barva lístků je karmínově červená s kanárkově žlutým (2/2) lemem. Vnitřek květu je rybízově červený, lem má stejnou barvu jako vnější strana a sahá žilkami hlouběji do červené barvy. Terč je kanárkově žlutý. Rychlí se od 10. ledna.

´Willemsoord´ (´Electra´ sport, P. Rozen, 1930) je vysoký 28 cm. květ je široce rozložený, má 11 cm v průměru. Okvětní lístky jsou oválné (7,5 X 3,8 cm), vnější mírně špičaté, vnitřní kulatější, s hladkým okrajem, místy hluboce vystřižené. Vnější barva lístků je tmavě karmínová (824/1), s nafialovělým nádechem a bílým lemem, vnitřek má stejnou barvu bez ojínění; bílý lem je širší a méně výrazný. Terč je citrónově žlutý. Rychlí se od poloviny ledna.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>