Triteleia

Triteleia LINDL. (Liliaceae – liliovité)

jméno rodu zahrnuje řecká slova tria (tři) a leitos (dokonalý).
Tato květina pochází ze Severní a Jižní Ameriky. Někteří autoři ji zařazují mezi Brodiaea, takže pod tímto názvem ji můžeme najít také v různých firemních cenících. Celý rod obsahuje více než 20 druhů, pěstitelský význam má však pouze několik z nich.
Rostliny mají drobné zakončené cibule, málo úzkých řemínkovitých listů a slabé dlouhé stvoly zakončené okolíkem hvězdičkovitých květů. Kvetou v červnu a v červenci.

Druhy a odrůdy

Triteleia bridgesii GREENE (syn. Brodiae bridgesii S. WATS.) je lilarůžový velkokvětý druh, hodící se velmi dobře k řezu. Rostliny jsou vysoké 50- 60 cm. Kvete v červnu.

Triteleia hyacinthina GREENE (syn. T. lactea DAVIDS. et MOX., Brodiaea lactea S. VATS., Hesperoscordum hyacinthium LINDL.) je vysoká 45-55 cm. květy má bílé, vně lilafialové. Kvete v červnu a v červenci.

Triteleira ixioides GREENE (syn. Brodiaea ixioides S. WATS., B. lutea MORTON) je známá také pod jménem „Goldem Star“. Rostlina je vysoká 30-50 cm. květy má zlatožluté s červeným stínováním. Kvete v červnu.

Triteleira laxa BENTH. (syn. Brodiaea laxa S. WATS.) je vysoká 40-60 cm. květy má tmavě fialově modré. Kvete v červnu.

Triteleira penduncularis LINDL. (syn. Brodiaea penduncularis S. WATS.) je vyšší než ostatní, 50-70 cm. Květy má smetanově bílé. Kvete v červnu a v červenci. Je poměrně vytrvalá.

Požadavky na stanoviště

Rostliny potřebují chráněné slunečné stanoviště. Nejlépe se daří ve směsi listovky, pařeništní zeminy a písku. V létě a na podzim žádají sucho. K přezimování potřebují velmi dobrou pokrývku nebo se mohou před příchodem mrazů přesadit do hrnku a umístit v mrazuprostém prostředí.

Pěstování

Cibule vysazujeme ven v září až v listopadu, a to 6-8 cm hluboko. Do jamky přidáváne trochu písku, aby netrpěly přebytečnou vlhkostí. Přesazujeme je vždy po několika letech.
V drsnějších podmínkách je lépe cibule vysázet do bedničky, kterou před příchodem mrazů přeneseme do studeného skleníku nebo do místnosti, kde se netopí.

Množení

Rostlinu množíme buď postranními cibulkami, nebo semenem. Semenáčky kvetou většinou třetí rok.

Použití

Květina se vysazuje v malých skupinách do skalky nebo mezi trvalky, kde velmi pěkně působí zejména mezi nízkými polštáři skalniček. Všechny druhy můžeme použít i jako hrnkové květiny. Jsou oblíbené k řezu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>