Galtonia

Galtonia DESNE. – Litoška (Liliaceae – liliovité)

Rod byl pojmenován na počest přírodovědce Francise Galtona.
Litoška je jihoafrická květina, která se v Evropě pěstuje již téměř celé století. Rod obsahuje pouze tři druhy, z nichž v zahrádkách našel uplatnění pouze jeden.
Rostlina vyhání ze střední velké bílé cibule stvol vysoký 80-100 cm, který je zakončen řídkým hroznem bílých zvonkovitých květů se zelenavým nádechem. Jednotlivé kvítky jsou dlouhé 4-5 cm a široké 1-2 cm. na jednom stvolu jich bývá 12-30 a vykvétají postupně odspodu nahoru. Listy jsou přízemní, dužnaté, dlouhé 30-60 cm, široké 5-6 cm, zpočátku vzpřímené, později poněkud převislé.

Druhy a odrůdy

Galtnonia candicans DESNE. (syn. Hyacinthus candidans BAK.) (bar. tab. XXIII/5) bývá často nesprávně nazývána „letní hyacinth“. Listy má šedozelené. Silnější cibule mivají dva kvetoucí stvoly. Vykvétá v srpnu.
Var. variegata hort. má žlutobíle pruhované listy.

Požadavky na stanoviště

Litoška roste v každé normální půdě, nejlépe jí však vyhovuje lehčí, propustná zemina bohatá živinami. Ve studených a těžkých půdách na trvalém stanovišti snadno vymrzne. Není zcela mrazuvzdorná, a proto potřebuje alespoň lehčí pokrývku z listí nebo chvoje, zejména první rok po výsadbě. Vysazujeme ji na teplé a slunné stanoviště.

Pěstování

Cibuli můžeme vysazovat na podzim (říjen) nebo také časně z jara (duben). Menší cibule sázíme 10-12 cm, větší 15-20 cm hluboko. Mělce vysázené cibule v lehčích půdách snadno vymrzají a rostliny se v době květu za silného větru a deště vyvracejí. Nejvhodnější vzdálenost rostlin je 20-25 cm. během vegetace rostliny přihnojujeme plným hnojivem nebo kombinujeme hnojivou zálivku. Pokud ponecháváme cibuli v zemi, kvetou již v červenci, při jarní výsadbě kvetou až v srpnu nebo v září. Po odkvětu zatahují, ale ne úplně, neboť listy na rozdíl od jiných cibulových květin neopadávají. Po vyjmutí z půdy se cibule zbaví všech nečistot a listy se krátce nad ní odříznou. Cibule se pak uskladní až do nové výsadby. Pokud je sázíme až zjara, mohou přezimovat jako mečíky.

Množení

Listošky se množí celkem snadno ze semene, kterého tvoří dostatčené množství. Klíčivost si podržuje 2-4 roky. Vyséváme je v únoru nebo v březnu do truhlíku nebo misekPoužití

Letošky jsou velmi vděčné cibulové květiny, které by neměly chybět na našich zahradách. Mohou se použít jako solitéry v trávníku, musí se však vysadit několik rostlin vedle sebe. Jinak se také vysazují na trvalkové záhony, zvláště v kombinaci s červeně a modře kvetoucími trvalkami. Velmi pěkně působí také mezi jinými teplomilnými cibulovými a hlíznatými květinami, jako je Alstromeria, Hippeastrum, Tigrida, Montbretia apod. je jen škoda, že odkvétající rostliny a také zasychající listy působí na záhonu rušivě.
Letošky jsou vhodné také k řezu, neboť ve váze vykvetou prakticky do posledního vrcholového poupěte. Odkvetlé kvítky je nutno odstraňovat, neboť působí rušivě. Rostliny jsou použitelné také i ve vazbě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>