Cagea

Cagea SALISB. – Křivatec (Liliaceae – liliovité)

Křivatce jsou drobné cibulové květiny rozšířené téměř ve 40 druzích v Evropě, Asii a severní Africe. Z tohoto množství je několik druhů domovem také u nás.
Rostliny mají pouze 1-3 přízemní, úzké, žlábkovité listy, někdy na okraji obrvené. Květy nejsou příliš nápadné, mají hvězdicovité okvětí, většinou jsou uvnitř leskle žluté a zvenčí mají zelený hřbetní pruh. Vzácněji bývají květy smetanově bílé nebo narůžovělé. Kvetou brzy z jara.

Druhy a odrůdy

Gates arvensis DUM. – křivatec rolní – je u nás poměrně hodně rozšířen na polích i lukách. Je vysoký 10-15 cm, má 1-3 přízemní úzké listy, tupě kýlnaté. V okolíku bývá 5-10 žlutých květů. Jednotlivé květy jsou široké 2-2,5 cm, hodně rozevřené, s velkými prašníky. Drobné kulaté cibulky jsou uzavřeny vždy dvě v jednom obalu. Kvete koncem března, v dubnu a v květnu.

Gates bohemica ROEM. et SCHULT. – křivatec český – je nižší a drobnější než předchozí, dosahuje výšky pouze 5-10 cm. má většinou dva přízemní, světle zelené, uzounké listy a drobné cibulky spojené vždy po dvou. Rostlina mívá 1-3 sytě žluté, poměrně velké květy. Je to velmi vzácný druh. Vykvétá v březnu na suchých stráních.

Gates silvatica LOUD. (syn. G. lutea KER.-GAWL.) – křivatec žlutý – e vyšší než oba předchozí druhy, dosahuje výšky až 30 cm. má pouze jednu samostatnou cibulku, která vyhání jediný přízemní, asi 5 mm široký list. Květenství bývá 3-10květé. Květy jsou žluté, zvenčí nazelenalé. Roste v řídkých listnatých lesích a křovinách. Vykvétá v březnu až v květnu.

Požadavky na stanoviště

Křivatec je nenáročná cibulová rostlina, která nesnáší v půdě vápno.

Pěstování

Cibulky vysazujeme časně na podzim, do hloubky 5-6 cm. nepotřebují žádnou ochranu před mrazy. Na jaře udržujeme půdu kyprou a v bezplevelném stavu. Cibulky sklízíme stejně jako u jiných cibulových květin a také tak je ošetřujeme až do nové výsadby.

Množení

Postranní cibulky křivatce jsou velmi drobné, a prot i množení tímto způsobem je poměrně obtížné. Vysázené cibulky je nutno pravidelně zalévat, popřípadě rosit.

Jinak je možno křivatce množit i výsevem semene, a to hned po dozrání. Semena vyséváme do studeného pařeniště, kde rostliny zůstávají až do sklizně. Semenáčky vykvétají většinou třetí rok.

Použití

Křivatce můžeme vysazovat do skalky nebo jako podrost ve větším množství před ozdobné keře, popřípadě pod listnaté stromy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>