Leucojum L. – Bledule (Amaryllidaceae – amarylkovité)
Jméno rodu vzniklo z řeckých slov leccos (bílý) a ion (fialka); vztahuje se k bílé barvě květů a k jejich jemné vůni připomínající fialky.
Rostlina vytváří bílé kulovité nebo vejčité cibule. Listy jsou dva, někdy i více, sytě šťavnatě zelené, úzké, podlouhlé, s mělkým podélný žlábkem. Květy, které jsou většinou po jednom na lodyze, jsou převislé, zvonkovitého tvaru, šesticípé, bílé, na každém cípu je typická žlutozelená skvrna.
Rod má asi 10 druhů, které jsou rozšířeny hlavně ve střední Evropě. Většinou jsou vysoké 20-30 cm, některé až 50 cm. kvetou brzy na jaře, některé však i na podzim.
Druhy a odrůdy
Leucojum aestivum L. se vyskytuje hlavně v oblasti Středozemního moře a na Balkáně, u nás na Slovensku a na Moravě, kde na vlhkých bažinatých lukách roste často v tak velkém množství, že v době květu tvoří celé velké bílé plochy. Rostliny jsou poměrně robustní, vysoké 30-50 cm, listy mají úzké, dlouhé asi 30-45 cm a široké 1,5 cm. Lodyha nese 4-9 květů sestavených v hroznu. Květy jsou převislé, bílé se žlutými skvrnkami na cípech, zvonkovitého tvaru, dlouhé 15 až 20 mm. Kvete v květnu až v červnu.
Leucojum autumnale J. GAY (syn. Acis autumnalis SALISB., A. oporantha JORD. et FOUR.) se vyskytuje v Portugalsku, Maroku a až na Iónském souostroví. Výška rostliny je 10-25 cm. listy jsou velice úzké, květy jsou převislé, po jednom až po třech na lodyze, s červenými skvrnkami. Kvete v září až v říjnu.
Požadavky na stanoviště
Bledule jsou celkem nenáročné květiny, které rostou téměř ve všech zahradních podmínkách. Nejlépe se však daří v půdě hluboké, humózní, trochu jílovité, spíše vlhčí. V přírodě nacházíme porosty přímo na bažinatých místech. Vyžadují polostín pod listnatými stromy nebo keři, nedaří se však tam, kde je půda příliš prorostlá kořeny těchto dřevin a na suchých místech. L. aestivum potřebuje teplé a vlhké stanoviště.
Pěstování
Cibulky sázíme brzy, nejlépe již v srpnu až v září, tedy krátce po jejich vydobytí. Stejně jako sněženky nesmíme bledulové cibulky skladovat příliš dlouho volně, protože nadměrně vysychají. Používáme opět rašelinu nebo navlhčené hrubé piliny. Před výsadbou je třeba záhon pohnojit vyzrálým kompostem nebo rašelinou sycenou močůvkou. L. aestivum je nutné zakrýt na zimu lehkou přikrývkou listí.
Množení
Všechny uvedené druhy se množí jak dceřinými cibulkami, tak i semenem. Semeno vyséváme obvyklým způsobem do rýh na záhonech, podobně jako u sněženek. Mladé semenáčky se vyvíjejí poměrně rychle a za dobrých podmínek poskytnou již po dvou letech květuschopné cibulky. Výsevy je třeba v jarním dostatečně zavlažovat.
Postranní cibulky oddělujeme nejlépe v srpnu nebo počátkem září. Na dobře připravených záhonech vytvoří již po roce cibule schopné květu.
Použití
Bledule vysazujeme, podobně jako snženky, do nízkých porostů jarních květin pod řidší stromy a keře nebo i do skalek. Bledule jsou také oblíbenou předjarní květinou k řezu a podobně jako sněženky je můžeme snadno přirychlovat.