Camassia

Camassia LINDL. – Ladoník (Liliaceae – liliovité)

Ladoník je dosud poměrně málo u nás pěstovaná cibulová stepní rostlina, která k nám byla dovezena v polovině minulého století ze Severní Ameriky. Tato blízká příbuzná ladoněk byla známá již v dávných dobách severoamerickým Indiánům, kteří její cibule pojídali. Odtud pochází také její jméno, které je vlastně zkomoleninou starého indiánského označení „Quamash“. Rod zahrnuje 6 druhů, z nichž většina se pěstuje v zahradnických závodech.

Cibule je sukničitá, tvaru kulovitého, vejčitého nebo podlouhlého. Listy jsou přízemní, široké asi 5 cm, žlábkovité. Stvol je vysoký až 1 m a je zakončený dlouhým, řídkým hroznem modrých, bílých nebo fialových květů. Květní hrozen rozkvétá postupně odspodu a vykvétá až do posledního kvítku na vrcholu. Jednotlivé květy vypadají jako hvězdičky, odtud také pochází německé pojmenování rostliny „Sternblume“. Kvete v dubnu až v červnu.

Druhy a odrůdy

Camassia cusickii WATS. (bar. tab. XXIV/2) byla dovezena do evropských zahrad poprvé v roce 1888. je vysoká 70-90 cm, velice dekorativní. Z velké cibule vyrůstá růžice 30-40 cm dlouhých, mírně zvlněných, šedozelených listů. Květenství je poměrně husté a dlouhé, často složené až ze 100 světle modrých kvítků. Vykvétá v květnu.

Camassia leichtlinii WATS. Pochází ze západních oblastí Severní Ameriky, kde roste dosud planě na prériích. Vykvétá od konce května do konce června jako statná a velmi pěkně působící rostlina, vysoká 80-100 cm. barva květu je matově žlutobílá.
Var. alba hort. má květy bílé a je vysoká pouze 60-70 cm.
Var. coerulea hort. je tmavě modrá, velmi statná, vysoká 80-100 cm.
Var. atroviolacea hort. je tmavě fialová, robustní, vysoká 80-100 cm.
Var. semiplena hort. má poloplné žlutobílé květy a je vysoká 70-90 cm.

Camassia quamash GREENE (syn. C. esculenta LINDL., Phalangium esculentum NUTT., P. quamash PURSH) (bar. tab. XXIV/1) kvete od poloviny květn do konce června. V hroznu má až 30 ocelově modrých květů. Přestože je vysoká jen 40-50 cm, působí velice dekorativně, a to jak svým poměrně dlouhým květenstvím, tak i šedozelenými úzkými listy. Cibule jsou drobnější, téměř kulaté. Rostlina je poměrně vytrvalá, vydrží mnoho let na jednom stanovišti.
V poslední době se na trh uvádí velmi pěkná odrůda ´Orion´, která má velké ocelově modré květy, široké až 5 cm.
Var. alba hort. má bílé květy na slabém stonku a je vysoká 40 cm.
Var. purpureo-coerulea hort. má květy pěkně fialově modré, je vysoká 40 až 50 cm. jednotlivé okvětní lístky jsou 3 cm dlouhé.

Camassia scilloides CORY. (syn. C. fraseri TORR., C. hyacinthina GRAEB) pochází ze Severní Ameriky. Je vysoká asi 30-45 cm, kvete koncem dubna a v květnu. V řídkých hroznech je až 30 jasně modrých, poměrně drobných květů. Okvětní lístky jsou dlouhé asi 10 mm. Je hodně variabilní a vyskytuje se v různých barevných odstínech od modré až po bílou.

Požadavky na stanoviště

Tato květina roste ve své vlasti na lukách a prériích. Žádá na jaře hodně vláhy, ale v létě naopak potřebuj sucho a klid. Vyžaduje chráněnou polohu a teplé stanoviště. V našich podmínkách je sice plně mrazuvzdorná, avšak doporučuje se, zejména v první zimě po vysázení, záhon přikrýt alespoň slabší vrstvou rašeliny nebo jehličí. Na tuto vrstvu je možno ještě položit fólii z umělé hmoty. Ladoníky snesou i polostín, přestože ho nevyžadují. Nejlépe se daří v lehčí, písčitohumózní půdě s dobrou drenáží. Jinak nejsou příliš choulostivé.

Pěstování

Ladoníky se musí sázet brzy na podzim, aby měly dostatek času zakořenění. Nejvhodnější termín je září. Hloubka sázení se řídí velikostí cibulí. C. quamash má drobnější cibule, a proto se sází 10-12 cm hluboko, kdežto cibule ostatních druhů 15-20 cm hluboko. Vzdálenost jednotlivých rostlin je 12-20 cm. snášejí jí přihnojení dobře prleželým kompostem.
Na jaře a v době květu potřebují hodné vláhy. Zálivky je možno kombinovat i s hnojivou zálivkou. Půdu občas prokypříme a udržujeme v bezplevelném stavu. Při obdělávání půdy nesmíme cibule poškodit, proto je nutné si osázené místo označit, neboť velmi brzy po odkvětu zatahují. Rostliny ponecháváme 2-3 roky na místě; za přá´íznivých podmínek velmi bohatě kvetou. Jinak je můžeme v červenci vyjmout ze země, očistit a uskladnit, jako jiné cibulové květiny až do doby sázení.

Množení

Ladoníky se většinou množí postranními cibulkami, které v období klidu oddělíme od mateřských rostlin a dopěstujeme na zvláštním množitelském záhonku s dobrou drenáží. Sázejí se hustěji. Při pozdním sázení se musí množitelsky záhon přikrýt suchým listím nebo rašelinou.
Ladoníky se odbře množí raké semeny. Rostliny totiž poměrně dlouhou dobu kvetou a vytvářejí dostatek semene, a to i bez umělého opylování. Semenáčky však obvykle kvetou až čtvrtý rok. Tímto způsobem množíme především C. quamash , neboť tento druh vytváří málo postranních cibulek.

Použití

Ladoník jako stepní rostlina žádá sousedství různých trav, kde se může jeho krása plně uplatnit. Pěkně působí také jako solitéra v trávníku. Může se však uplatnit i v trvalkovém záhonu, pokud je vysazen v menších skupinách, zejména mezi polštáři nižších trvalek. Květy se dají použít ve vazbě nebo k výzdobě bytu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>