Požadavky na stanoviště

Podle nároku na intenzitu osvětlení můžeme lilie rozdělit na druhy, které snášejí plné slunce, a na druhu, vyžadující polostín. Plný stín žádá pouze Cardiocrinum giganteum, které jako jediné vysazujeme i pod stromy. Polostínem rozumíme u lilií místo, kam dopadá v poledních hodinách vržený stín stromů nebo budov. Shora má vždy přicházet dostatek světla. Porovnáním nároků lilií na stanoviště s jinými druhy rostlin zjistíme, že půda pro většinu lilií má mít zhruba stejnou strukturu jako pro běžné sklaničky (pozor však na obsah vápníku) a osvětlení že má být asi takové, jaké vyhovuje pěnišníkům a azalkám.
Při pěstování ve velkém počítáme s tím, že si jednotlivé řady lilií budou navzájem stínit, a proto je možné v polních podmínkách pěstovat i druhy, které jednotlivě na slunci dobře nerostou. V oblastech, kde se objevují suché letní větry, se doporučuje nastýlka půdy proti přesychání a proti přílišnému kolísání teploty ve vrchní vrstvě (denně o 30°C i více), což poškozuje liliím jednoleté lodyžní kořeny.

Lilie, zvláště velkokvěté druhy a odrůdy, nemáme sázet do míst, kudy vane prutký vítr, protože to není přirozené stanoviště a vítr poškozuje velká květenství. Lilie však naopak nesmíme sázet do míst, kde vzduch vůbec neproudí, zvláště ne do mrazivých kotlin. Mírný pohyb vzduchu zabraňuje jak lokálnímu překřátí v létě (např. u jižních zdí, kam patří jen L. candidum), tak hromadění mrazivého vzduchu při zemi v zimě.

Tké ve sklenících Přeništích nesmíme zapomínat na důkladné větrání, protože zde, stejně jako ve volné půdě, mají listy lilií vždy co nejdříve oschnout, aby se předešlo rozšiřování houbových chorob.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>